Jak widać każde urządzenie ma i wady i zalety.
Niezależnie od tego czy jesteśmy użytkownikiem sprzętów Apple (wtedy szukamy wtyczki ze wsparciem HomeKit) czy Android, każdy znajdzie urządzenie odpowiednie dla swoich potrzeb.
Na początek przygody ze Smart Home polecamy raczej jedną z wtyczek które nie wymagają bramki do zdalnego sterowania, tak jak np. Koogeek KLSP1 lub Xiaomi Mi Smart Plug dla urządzeń Android i Koogeek P1EU lub Eve Energy dla użytkowników Apple HomeKit.
Przykłady zastosowania urządzeń typu Smart Plug
Jakie są możliwe zastosowania urządzenia typu smart plug? Tak naprawdę ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Inteligentna wtyczka to element wykonawczy służący do zdalnego włączania i wyłączania dowolnego urządzenia oraz podstawowy produkt Smart Home. Tutaj posłużymy się przykładem prostej automatyzacji domowego terrarium.
Dzięki wbudowanej opcji harmonogramów, po odpowiednim skonfigurowaniu gniazdko będzie zapalać i gasić światło o zadanych porach, włączać i wyłączać grzałkę i tym podobne.
Urządzenia inteligentne można też oczywiście łączyć w większe systemy, i o to tak naprawdę w tym wszystkim chodzi. Posiadanie kilku urządzeń pozwala na tworzenie automatyzacji – czyli zależności przyczynowo skutkowych między urządzeniami, sekwencji zdarzeń i różnych przydatnych programów.
W skrócie elementy systemu dzielimy na sensory i czujniki (jak na przykład czujnik ruchu, temperatury, wibracji, otwarcia drzwi/okien) oraz elementy wykonawcze (jak na przykład inteligentne gniazdko elektryczne).
Sensory zbierają informacje z otoczenia i przekazują je do systemu (bramki lub aplikacji). Elementy wykonawcze mogą zareagować w zadany sposób na otrzymane informacje.
I tak, możemy w terrarium umieścić czujnik temperatury i wilgotności, np. Aqara Temperature and Humidity Sensor, który przekaże informacje o warunkach w terrarium do naszej aplikacji, a jednocześnie możemy skonfigurować system tak, by nasza wtyczka załączyła grzałkę jeśli w terrarium zrobi się zbyt chłodno, i wyłączyła ją kiedy temperatura osiągnie odpowiedni poziom. Oczywiście możemy budować analogiczne sceny w oparciu o odczytany przez czujnik poziom wilgotności.
Możemy dodać kolejny poziom do naszej automatyzacji i ustawić scenę, w której np. lampka w salonie zapali się na kolor czerwony, jeśli w terrarium za bardzo spadnie wilgotność.
Możliwości są tak naprawdę nieskończone, i to jest chyba największa zaleta inteligentnego domu.